FAQ

  • Який ліфт краще, з машинним приміщенням чи без?

    В сучасному світі розвиток ліфтової галузі стрімко еволюціонує не тільки за допомогою інноваційних технологій, а також завдяки розвитку норм щодо безпеки ліфтового обладнання. Приділяючи увагу кожному конкретному проекту потрібно брати до уваги не тільки техніко-економічні аспекти, а й побажання замовника щодо дизайну та інтеграції ліфтової шахти в просторі самої будови.
    В більшості випадків в будинках загального призначення з малою поверховістю та площею оптимальніше використовувати ліфти без машинного приміщення. У багатоповерхових житлових будинках все буде залежати від техніко-економічних чинників, тому що ліфти без машинного приміщення з висотою підйому вище 35-45 метрів (в залежності від виробника та моделі ліфта) суттєво зростають в ціновій пропозиції. 

  • Гідравлічний ліфт або електричний з тяговим приводом. Який краще? 

    На початку двохтисячних років на зміну ері гідравлічних пасажирських ліфтів прийшли електричні ліфти безмашинного приводу. Головні компоненти електричного ліфта, такі як безредукторна лебідка та частотний перетворювач, суттєво подешевшали на ринку виробників. Також інноваційні рішення виробників ліфтового обладнання дозволили максимально компактно розташувати обладнання в шахті ліфта.
    Але залишаються архітектурні особливості будови, де використання гідравлічного ліфта є лиш одним можливим рішенням. Наприклад, у над вузьких та не глибоких шахтах ліфта, щодо вантажних ліфтів потрібно зважати на техніко-економічні властивості об’єкта через те, що мала поверховість та велика вантажопідйомність може схиляти до вибору гідравлічного ліфта. Але потрібно звернути увагу й на те, що гідравлічні ліфти мають обмеження по висоті підйому до 21 метра, швидкість до 0,62 та кількість пусків на годину 60 (технічні дані залежать від виробників гідравлічного обладнання).

  • Компоненти безпеки ліфта

    Компоненти безпеки впливають як на вибір самого виробника комплектного ліфта, так і щодо впевненості в стабільній подальшій експлуатації. До компонентів безпеки ліфта згідно з технічним регламентом на ліфти відносяться:1. Пристрої для замикання дверей шахти ліфта.
    2. Пристрої для запобігання падінню для унеможливлення падіння кабіни чи неконтрольованого руху.
    3. Пристрої для обмеження перевищення швидкості.
    4. Буфери.
    5. Захисні пристрої, що встановлені на циліндрах силових гідравлічних систем для запобігання падіння пристрою перевезення.
    6. Електричні пристрої безпеки у вигляді електричних кіл безпеки, що містять електронні компоненти.
    Виробники компонентів безпеки, як правило, є відокремленими від промисловості комплектних ліфтів, але є і випадки, коли присутній комплексний підхід. Частина з цих компонентів спрацьовують тільки в аварійних ситуаціях, але є й ті, що працюють під час нормальної роботи ліфта. До таких відносяться, наприклад, пристрої для замикання дверей шахти ліфта, де напрацювання замка дверей шахти має бути розраховано не менше 1 млн спрацювань. Теж саме стосується і ланцюгів безпеки електричних кіл

  • Пасажиропотік ліфта

    Пасажиропотік ліфта — це одна з найскладніших частин в проєктуванні розділу вертикального транспорту. Він безпосередньо впливає на комфорт та зручність експлуатації будови та і загалом на статус об’єкта як такого. Розрахунок пасажиропотоку для адміністративних будинків, готелів і т.д. виконується спеціалістами за допомогою спеціального програмного забезпечення. Методом підбору даних виконується розрахунок пасажиропотоку. Обирається найкращий варіант, який задовільняє як архітекторів — за результатами очікування ліфта, часу поїздки, пікових навантажень, так і замовників — за потреби оптимальної кількості ліфтів, критеріїв їх вантажопідйомності та швидкості. З практики така послідовність і є пріоритетною — кількість ліфтів, їх вантажопідйомність та швидкість.